Stół loftowy – o czym warto wiedzieć
Wnętrza inspirowane stylem industrialnym to jeden z wyróżniających się obecnie trendów. Surowe wnętrza, minimalistyczne formy i wyeksponowanie użytkowych funkcji przedmiotów to główne wyznaczniki stylu, który pokochali miłośnicy designu na całym świecie. Doskonałym uzupełnieniem pomieszczeń urządzonych w tej estetyce będzie stół loftowy. Może on stanowić najmocniejszy akcent całej aranżacji.
Styl loftowy – skąd się wziął? Krótka historia trendu industrialnego
Styl industrialny, po który dzisiaj tak chętnie sięgają miłośnicy oryginalnych aranżacji wnętrz, to spadek po czasach, kiedy za sprawą rewolucji przemysłowej jak grzyby po deszczu zaczęły powstawać kolejne fabryki i zakłady przemysłowe. Pierwsze budynki tego typu zaczęto budować już w drugiej połowie XVIII wieku – ich cechą charakterystyczną były duże okna, mury i ściany wykonane z cegły oraz obecność elementów konstrukcyjnych wykonanych ze stali, a w późniejszych latach także z betonu.
Trend industrialny w designie miał natomiast swój początek w latach 60. I 70. Nowojorscy artyści z Andy Warholem na czele zaczęli wykorzystywać industrialne przestrzenie po upadających fabrykach, tworząc w nich apartamenty loftowe. Fascynacja surowymi wnętrzami inspirowanymi przemysłem dzisiaj przeżywa swój renesans.
Industrialne wnętrza
Styl loftowy wraz z czasem ewoluował, ale jego główne wyznaczniki pozostają niezmienne. Apartamenty i mieszkania, których właściciele podzielają entuzjazm nad tym minimalistycznym trendem, sięgają po przedmioty i meble, które stanowią wariację na temat fabryk, przemysłu oraz sztuki użytkowej. W ich wnętrzach królują zaś materiały takie jak: cegła, szkło, beton oraz stal. Jednym zaś z ważniejszych mebli w ich przypadku często stanowi efektowny loftowy stół.
Stół loftowy – solidny mebel, który robi wrażenie
Stoły loftowe są bezpośrednimi spadkobiercami stołów użytkowych: krawieckich i rzemieślniczych, choć w przypadku współczesnych mebli ich funkcjonalność sprowadza się do wspólnego biesiadowania i spożywania posiłków. Ich cechą charakterystyczną jest solidny i gruby blat wykonany np. z mocnego dębu. Minimalistyczną formę stołu w stylu loftowym przełamują elementy metalowej bądź stalowej ramy w ciemnym kolorze. Drewniany dębowy blat znajduje zazwyczaj oparcie w nogach, które powstają z jednego z wymienionych surowców. Klasyczne ułożenie nóg stołu często ustępuje miejsca ciekawemu krzyżowemu rozwiązaniu konstrukcyjnemu, co daje ciekawy wizualnie efekt.
Industrialne meble do salonu, jadalni i domowego biura
Stoły loftowe sprawdzą się znakomicie jako ozdoba salonu lub jadalni. To zazwyczaj duże i solidne meble, na które potrzeba przeznaczyć sporo miejsca, dlatego warto wygospodarować na nie odpowiednią przestrzeń. Producent stołów industrialnych wykonują oczywiście meble o różnych wymiarach. Jeśli więc nie dysponujemy dużą przestrzenią, zawsze możemy zdecydować się na zakup mniejszego modelu. W takim wariancie stół z blatem z litego dębu może posłużyć za stylowe biurko do pokoju bądź element wyposażenia mieszkania typu studio. Przy loftowym meblu będziemy mogli swobodnie pracować i realizować różnego typu projekty.
Mniej, znaczy więcej
Stoły loftowe to przede wszystkim prostota. Są to meble pozbawione wymyślnych zdobień, eksperymentów z formą czy kolorem. W połączeniu z nowoczesnymi krzesłami i z cegłą czy betonem w tle, będą się znakomicie prezentować, przykuwając uwagę swoja elegancją i minimalizmem. Jeszcze lepszy efekt uzyskamy wykorzystując dekoracje typowe dla loftowych wnętrz. Zawieszone nad dębowym stołem lampy z odsłoniętymi żarówkami czy zastawa stołowa z gładkiego szkła ustawiona na blacie sprawią, że wnętrze zyska niepowtarzalny i prawdziwie industrialny charakter.
Loftowe meble – nie tylko do industrialnych mieszkań
Industrialne meble, takie jak stoły z solidnym blatem, można także wykorzystać nie tylko jako element wyposażenia industrialnej przestrzeni. Równie ciekawie będą się prezentować w towarzystwie dekoracji w stylu boho czy jako dekoracja wnętrza urządzonego w eklektycznym stylu.